Zwyczajnie aktywni latem

Lato to czas, kiedy staramy się być bardziej aktywni i chętniej spędzamy czas wolny na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami słońca. Nie wszyscy jednak mogą swobodnie korzystać z wakacyjnej aury. Osoby cierpiące na łuszczycę, często żyją w poczuciu skrępowania z powodu zmian na skórze i nie mogą w pełni czuć się „zwyczajnie aktywnymi” w trakcie najcieplejszych miesięcy w roku. W takich momentach często potrzebują wsparcia i akceptacji. Między innymi z myślą o nich powstała wyjątkowa, ogólnopolska inicjatywa „Zwyczajnie Aktywni”, która realizowana jest już po raz trzeci.

Łuszczyca a lato

Łuszczyca jest ciężką i przewlekłą chorobą, która negatywnie wpływa na komfort życia. To jedna z najczęstszych dolegliwości skóry. Ogniska łuszczycy występują zwykle na kolanach, łokciach i na głowie. Schorzenie jest niezwykle uciążliwe, ponieważ charakteryzuje się okresowymi nawrotami i remisjami.[1] Okres wakacyjny to czas, kiedy chętnie odsłaniamy ciało. Osoby dotknięte łuszczycą czują się jednak skrępowane z powodu zmian na swojej skórze i w obawie przed reakcją innych ludzi wycofują się z codziennych zwyczajnych aktywności. Wyjście w koszulce z krótkim rękawem czy wizyta na plaży, stają się dla nich trudne.

Społecznie wykluczeni

Pacjenci, którzy cierpią na łuszczycę, często czują się odtrąceni przez społeczeństwo, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Choroba bywa nie tylko źródłem kompleksów, ale wręcz społecznego wycofania. Wciąż istnieje przekonanie, że łuszczyca jest zaraźliwa i świadczy o zaniedbaniu.[2] Ważne jest, aby odnaleźć te aktywności, na które choroba nie ma wpływu lub oddziałuje tylko częściowo. Będą to punkty zaczepienia i źródło pozytywnych emocji, gdy przyjdzie gorszy dzień. W przypadku chorób, których objawy łączą się często zarówno z bólem fizycznym, jak i cierpieniem psychicznym, wstydem, czy wykluczeniem społecznym, proces aktywizacji pacjentów składa się z wielu elementów. Istotną rolę odgrywają zarówno odpowiednia diagnostyka, zarządzanie chorobą, leczenie i rehabilitacja, jak i profesjonalna pomoc psychologiczna, wsparcie najbliższych oraz powrót do życia zawodowego.

Aktywne wsparcie osób cierpiących na łuszczycę – projekt „Zwyczajnie Aktywni”

Aktywność zawodowa, jeśli chorym uda się ją utrzymać, zapewnia nie tylko niezależność, ale przede wszystkim pozwala zachować pewność siebie i umiejętność stawiania czoła wyzwaniom. Celem projektu „Zwyczajnie Aktywni” jest wsparcie organizacji pacjentów w realizacji projektów, które mają pomóc osobom dotkniętym chorobą podjąć to ważne wyzwanie, jak również zwrócenie uwagi społecznej na problemy pacjentów, cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne. Celem nadrzędnym inicjatywy jest pomoc pacjentom w prowadzeniu zwyczajnie aktywnego życia – codziennego i zawodowego.

„Zwyczajnie Aktywni” na co dzień i w pracy – ciekawy projekt Fundacji „Tak, mam łuszczycę”

„Zwyczajnie Aktywni” to projekt niebanalny. Do tej pory dzięki tej inicjatywie wiele fundacji i stowarzyszeń miało szansę zrealizować innowacyjne pomysły dla swoich podopiecznych. Jedną z nich jest Fundacja „Tak, mam łuszczycę”, która od lat wspiera pacjentów z łuszczycą. Aktywnie działa również w kwestii wsparcia pacjentów na rynku pracy.
W ramach I edycji konkursu „Zwyczajnie Aktywnie” Fundacja przygotowała projekt „Biuro Zmiany Pracy”, który, za stworzenie kompletnego planu działania oraz propozycję innowacyjnego rozwiązania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu zawodowemu osób przewlekle chorych, zyskał uznanie i wyróżnienie Kapituły Konkursu. Projekt zakładał stworzenie „biura zmiany pracy”, w którym zatrudniona osoba chora na łuszczycę mogłaby znaleźć zastępstwo dla siebie na czas pobytu w szpitalu czy sanatorium. Głównym celem programu było zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat łuszczycy oraz wsparcie pacjentów w ich codziennym życiu oraz w podejmowaniu działań na rynku pracy. Efekty projektu zaczęły być widoczne już w II połowie 2014 roku. Pomysł „Biuro zmiany pracy” został pozytywnie przyjęty przez Urząd Miasta Lublin, a w jego kontynuację zaangażowała się Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” w Lublinie. Ponadto, projekt dla Urzędu okazał się interesujący szczególnie ze względu na aktywizację osób, które nigdy nie pracowały i bez właściwego wsparcia nie podjęłyby nawet takiej próby. Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie poświęconej inicjatywie „Zwyczajnie Aktywni”, w nowo utworzonej zakładce „Projekty” – http://zwyczajnieaktywni.pl/zrealizowane-projekty/dermatologia/

Wyniki w trwającej aktualnie III edycji projektu „Zwyczajnie Aktywni” poznamy pod koniec 2015 roku.

[1] Prof. dr hab. n. med. W. Placek, dr n. med. F. Protas-Drozd, Łuszczyca http://stowarzyszenie.luszczyca.org.pl/files/publikacje/artykul_luszczyca.pdf

[2] Badanie „Polacy o chorobach autoimmunologicznych”, Instytut Badawczy Homo Homini, AbbVie Polska, 2013 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.